POMOC DROGOWA - WYNAJEM AUTOLAWETY - WROCŁAW

Wrocław
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Samodzielna wymiana koła czy wezwanie pomocy drogowej

Autor: POMOC DROGOWA - WYNAJEM AUTOLAWETY - WROCŁAW, publikacja: 2018-06-25

Wymiana koła to umiejętność, którą powinien posiadać każdy kierowca, ale w rzeczywistości niewiele osób potrafi to wykonać w sposób prawidłowy. Oczywiście można wówczas wezwać autopomoc, ale to nie wystarczy, zwłaszcza jeśli gumę złapaliśmy na autostradzie lub drodze ekspresowej. Wówczas konieczne jest zabezpieczenie pojazdu, ponieważ przy dużych prędkościach droga hamowania jest długa i o wypadek nietrudno. Przede wszystkim trzeba włączyć światła awaryjne, a następnie ubrać kamizelkę odblaskową i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Powinien on być wysunięty w stronę osi jezdni. Należy go umieścić w odległości 100-150 m na autostradzie, 30-50 m na obszarze zabudowanymi i nie więcej niż 1 m w obszarze zabudowanym.

Zdjęcie nr 1

Jakie rzeczy będą niezbędne do tego, aby samodzielnie wymienić koło?

  • kamizelka odblaskowa, najlepiej w kolorze żółtym
  • trójkąt ostrzegawczy
  • sprawny lewarek
  • klucz do odkręcenia śrub w kole (może być czasami potrzebna nakładka dla śrub zabezpieczających)
  • koło zapasowe lub koło dojazdowe, jeśli takie posiadamy (należy pamiętać, że „dojazdówka” ma określoną ograniczoną prędkość, z jaką możemy się poruszać

Jeżeli mamy już przygotowane te wszystkie rzeczy, to następnie należy pojazd ustawić na jak najbardziej płaskim i twardym podłożu oraz w taki sposób, aby podczas wymiany ograniczyć swoją obecność na drodze do minimum. Jeśli jest taka możliwość, to warto ustawić pojazd w taki sposób, aby uszkodzone koło znalazło się na poboczu. Silnik należy wyłączyć, a samochód zostawić na biegu i zaciągnąć ręczny hamulec. Za pomocą klinów zabezpieczających można zablokować pojazd, aby nie odjechał podczas wymiany koła. Dzięki temu nie spadnie on z lewarka. Podczas wymiany koła nie wolno pozostawiać kluczyków w stacyjce, ponieważ jest to niebezpieczne i niezgodne z prawem.

Zdjęcie nr 2

Kolejną czynnością jest zdjęcie kołpaka i wstawienie pod auto lewarka. Punkty, w których trzeba zamocować lewarek, są oznaczone specjalnymi wgłębieniami na podłużnicy. Przed jego podniesieniem należy poluzować śruby za pomocą specjalnego klucza. Warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się w klucz mający regulowane ramię dźwigni, które można rozsunąć, dzięki czemu odkręcenie śrub jest naprawdę proste. Za pomocą lewarka należy lekko podnieść auto, a następnie odkręcić śruby i wymienić oponę. Po wymianie trzeba lekko dokręcić śruby, opuścić auto i dokręcić śruby kluczem, a następnie założyć kołpak.

Renomowane warsztaty i firmy, które zajmują się profesjonalnie wulkanizacją, polecają używanie specjalnego wzoru przy dokręcaniu koła w aucie. Przy zastosowaniu tego schematu będziesz mieć pewność, że koło równomiernie dociskane do piasty w czasie przykręcania kluczem. Jak widać, sposób ten polega na tym, że dokręcamy po kolei śruby, który znajdują się najdalej od siebie. Dlatego warto korzystać z tego wzoru, ponieważ jest to sprawdzona metoda przez najlepszych fachowców.

Samodzielna wymiana koła nie jest trudna, ale jeśli ktoś woli, aby zrobili to fachowcy, to na pewno przyda się pomoc drogowa.


Opracował:
Michał Serafinowicz
POMOC DROGOWA - WYNAJEM AUTOLAWETY - WROCŁAW

Usługi - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 947 825 Wykonawców najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: